Supervanem

Armasta oma rindu sama palju kui su partner neid armastab

superema toidab last rinnaga

Armasta oma rindu sama palju kui su partner neid armastab – üks parimaid sünnitusjärgseid nõuandeid

Ühel õhtul kui ma imetamiseks beebiga end mõnusalt tugitooli sättisin, hargnes mu peas mõttelõng: “Mis oleks kõige parem nõuanne, mida ma annaks oma sõbrannale, kes ootab oma esimest last?” Imetlesin oma beebit ja väike pirnike mu peas süttis – hoia oma rindasid! See kõlab nagu mingi vananenud nõuanne, mida emad oma tütardele annavad, kuid olles rinnaga imetanud kahte last ja kogenud selle sees nii palju tõuse ja mõõnasid, tundus see soovitus ainuõige. 

Kui ma oma esimest last ootasin ja imetamise loengut kuulasin, jäi mulle sealt kõlama vaid see kui oluline ja vajalik imetamine on, kuid palju ma sellest protsessist oodata ei osanud. Seda enam tuli mulle üllatusena tunne, mida esmakordselt kogesin, kui mu tütar mulle rinnale aidati. “Kas see peabki nii valus olema?” imestasin ma vajult. Kahjuks jääb mulle antud vastus: “Ära arva, et see eriti paremaks läheb,” vist elu lõpuni meelde. Sealt alanud kadalipust võiksin vist väikese raamatu kokku panna, kuid püsime teemas. Siin on minu nõuanded seoses imetamisega ja imetamise alustamisega:

Vali endale hea nibukreem

Ning hakka seda koheselt hoolega kasutama. Kanna kreem nibudele kohe pärast imetamise lõppemist, isegi kui alguses tundub, et valus polegi. Minu lemmikuks osutus Bepanthen salv. 

Osta endale korralik imetamisrinnahoidja! 

Minul isiklikult lõppeb tugikaartega rinnahoidjate kandmine alati ummistunud piimajuhadega. Lisaks ei pääse tavalise rinnahoidjaga rinnale hästi ligi ja soonimine võib lõppeda valusa tükiga rinnas. Seega on mugavate imetamisrinnahoidjate valik ülimalt tähtis. Rinnahoidjaid võib vaja olla mitu, sest piimalekked on üsna tavalised (isegi kui abiks on rinnahoidja padjad).

Rinnahoidja padjad aitavad ära hoida lekkeid.

Turul on nii korduvkasutatavaid kui ka ühekordseid rinnahoidja patju. Haiglakotti rinnapatjasid palju varuma ei pea, kuna piima tootmine kogub hoogu alles päevade jooksul pärast sünnitust, kuid esimestel kuudel, kui keha alles reguleerib piimatootmist, olid rinnapadjad mulle suureks abimeheks ja rinnahoidjad püsisid kauem puhtad.

“Kas piimaauto on juba tulnud?”

… oli lause, mida küsis mu sõbranna kui olin veel sünnitusmajas. Kui ma talle ebaleva vastuse andsin, ütles ta ainult: “Usu mind, kui see tuleb, siis sa tead”. Ja tõesti, samal öösel tekkis mul rinnapais ehk piimaauto oli kohale jõudnud. Ma arvan, et kõik rinnaga toitvad emad nõustuvad, et rinnapais on päris ebameeldiv, pakitsev ja kuumav tunne. Piimapaisu leevendamiseks sobib nii külm kapsas kui ka külmakompressid. Kui pakitsus on tugev, tasub hüpata sooja dušši alla ja lasta sooja vett rindadele, vajadusel ka käega veidi masseerida ja rinda käsitsi sõõrutada, et rinnad taas pehmemaks muutuksid. Saab ka veidi piima pealt ära pumbata, kuid sellega peab olema ettevaatlik, eriti hiljem rinnast võõrutades. Pumbata tuleb kuni kergendustunde tekkimiseni, nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Kui pumpad liiga palju, annad rindadele signaali, et piima on vaja juurde tootma hakata.

Valulike tükkidega tuleb tegelema hakata koheselt! 

Kui tunned valulikku tükki rinnas, siis tõenäoliselt on tegemist ummistunud piimajuhaga. Minu parimaks relvaks selle vastu oli sooja dushi all massaaž nibu suunas, sage toitmine ja külm kapsas/külmakompress valuliku koha peal. Vahel masseerisin valulikku kohta ka sel ajal kui laps rinda imes. NB! Kui sul sümptomid kestavad enam kui 2 päeva, peaksid pöörduma arstile!

Kui sa tunned, et midagi on valesti, otsi endale imetamisnõustaja. 

Kui imetamise konsultatsioon polnud päris see, siis otsi uuesti! Nagu ka psühholoogiga, siis usun, et ka imetamisnõustajaga on oluline leida hea klapp. Kui seda pole, siis ära anna alla ja proovi uuesti. On erinevaid tehnikaid ja erinevaid inimesi, kõigile oma.

Ka ema vaimne tervis on oluline. 

Kui imetamine ei õnnestu, siis ma tean omast käest kui raske on lahti lasta ja kui suur on süütunne, et sa sellega hakkama ei saa. Jäta meelde, et lapse heaolu jaoks on oluline, et ka sinu vajadused oleks täidetud. Fed is best! Sa oled hea ema ka siis kui annad oma lapsele rinnapiimaasendajat – olgu põhjused mis tahes.

Ära unusta rindasid kontrollida ka imetamise ajal. 

Regulaarne kontroll aitab sul kursis olla, kuidas su rinnad imetamise ajal muutuvad. Kui tunned muret, konsulteeri arstiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga